باور جمعی

مخازن درستی برای باور های خود بسازید

فرض کنید یک مخزن خالی دارید و قرار است آن را با موضوع پول پر کنید ، از روزی که بدنیا آمده اید پدر و مادر شما این را میگویند که باید برای بدست آوردن پول سختی کشید ، اصلا پول نیست که بخوای بدستش بیاری ، پول فقط دست یک عده ای هست و بقیه باید پولشون را از آنها بگیرند ، تلویزیون نگاه میکنید و می‌بینید اخبار فقط خبر از جنگ ، قحطی ، بالا رفتن دلار و مشکلات اقتصادی میگه.

وارد مغازه دوستتون می شوید ، از نبود مشتری کمبود جنس ، بالا رفتن قیمت ها می شنوید . هر روز این مخزن شما با این افکار و موضوعات کمبود ، گرانی و نبود پول پر می شود . حال زمانی که قصد دارید یک تصمیم مالی بگیرید، و یا تصمیمی که پول در آن دخیل است به سراغ این مخزن میروید، چه چیزی در آن دارید؟
کاملا درست است کمبود پول ، مشکلات اقتصادی و …

و شما با همین اطلاعاتی که در این مخزن دارید یک تصمیم می گیرید . سوال اینجاست:
آیا تصمیم شما نتیجه ی عالی میدهد ؟ آیا به خواسته ی خود می‌رسید ؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را با یکدیگر بررسی کنیم مخزن باوراین مخزن دقیقا شبیه به یک باور است که در ارتباط با پول ساخته شده است و هر زمان که بخواهید درباره پول فکر کنید سراغ این باور(مخزن) می روید.

این مخازن چگونه بر زندگی ما تاثیر میگذارند؟

تونی رابینز یک جمله ی بسیار زیبا در وصف باور دارد :
باورها ژنراتور تولید افکار هستند
اجازه دهید کمی بیشتر در این جمله دقیق شویم :

ذهن ما در ارتباط با هر موضوعی یک باور دارد و زمانی که بخواهد در ارتباط با آن موضوع فکر کند سراغ این باور می رود و یا اینکه هر فکری از یک باور ساخته شده ، پس اگر افکار نامناسب دارید باید باور آن را تغییر دهید .

این یک جمله‌ی طلایی است که درک آن کمک بزرگی به ما برای ساختن بهتر زندگیمان میکند :
هر فکری ، هر فکری ، چه خوب چه بد، چه قدرتمند چه ضعیف ، چه کمک کننده چه محدود کننده همه و همه از باورهای ما می آیند .

مطالعه می کنم :   یک راه ساده برای تغییر باور

پس اگر باورهای نادرست داشته باشیم افکار نادرست، سپس تصمیمات ضعیف و در نهایت نتایج بد دریافت خواهیم کرد .
اما اگر باورهای درست و عالی داشته باشیم افکار درست، سپس تصمیمات درست و در نهایت نتایج عالی کسب خواهیم کرد .
یعنی تمام اتفاقات زندگی ما حاصل باورهای ماست . پس چه خوب که باورهای قدرتمند داشته باشیم .

یک باور چگونه ساخته می شود ؟

در قسمت قبل گفتیم که وقتی تعداد زیادی فکر از یک جنس کنار یکدیگر قرار میگیرند باور درباره آن موضوع را شکل میدهد . پس بعبارتی:
باور تکرار زیاد یک فکر است که به فکر غالب تبدیل شده است.

برای مثال شما وارد مغازه دوستتان میشوید و او از شرایط بد بازار ، نبود مشتری ، و گران بودن اجناس می‌گوید ، در ابتدا این با باور شما که باور دارید شرایط اقتصادی دارای وضعیت پایداری است مخالف است ، بعد از آن، شب به دیدن اخبار می نشینید و تمام خبرها حاکی از آن است که دلار در حال بالا رفتن است ، اجناس در حال گران شدن هستند و اقتصاد شرایط مناسبی ندارد .

با همسر خود صحبت میکنید ایشان از گران شدن مواد خوراکی میگوید ، به خانه‌ی اقوام می‌روید و همه‌ی افراد حاضر در مهمانی فقط از بدی اقتصاد می گویند و شما هر روز در حال شنیدن و دیدن این وضعیت هستید تا جایی که این افکار را باور می کنید که در حال حاضر شرایط اقتصادی نامناسب است و زمانی که بخواهید در مورد مسائل مالی تصمیم بگیرید این باور خود را نشان میدهد و افکاری همسان با شرایط بد اقتصادی تولید می‌کند و در نتیجه با این افکار محدود تصمیماتی ضعیف گرفته می شود و نتایج حاصله نیز نامطلوب خواهند بود .

پس وقتی زیاد در معرض یک فکر قرار بگیرید آن فکر به یک باور تبدیل می شود.

قانون زندگی قانون باورهاست

شاید در نگاه اول این یک جمله‌ی معمولی باشد اما وقتی به آن دقت کنیم می‌بینیم که هر فکری در هر زمینه ای در سر ما باشد از یک باور می آید ، اگر در مورد موضوعی فکر میکنیم و احساس بدی داریم یعنی باوری نادرست درباره آن موضوع داریم ، اگر می‌بینیم در مسیر خود محدودیت‌هایی داریم بدانیم که این باورهای ماست که در این مسیر محدود هستند . پس زندگی ما را باورهای ما می‌سازند

مطالعه می کنم :   باور چگونه  ایجاد می شود؟

چه افرادی در ساختن یک باور تاثیر گذارند؟

افراد زیر بیشترین تاثیر را در ساختن باور دارند :
• خانواده
• جامعه
• فرهنگ
• دوستان
• رسانه ها

خانواده

قدرتمند ترین باورهایی که ساخته می شوند را میتوان درون خانواده یافت زیرا اولین و قدیمی‌ترین باورها اینجا ساخته می شوند و هر باوری که قدیمی‌تر باشد را سخت‌تر می‌توان تغییر داد . یک فرد از روزی که به دنیا می آید تمام باورهای خانواده خود را هر روز می شنود ، می بیند و به او اثبات می شوند . به همین دلیل است که باورهای افراد بسیار شبیه به باورهای پدر و مادرشان است .

شاید پدر و مادرها باورهای درستو کاملی را به ما انتقال نداده باشند اما آنها هر آنچه بلد بوده‌اند را به ما آموزش دادند، اما به جای آن ما می‌توانیم باورهای درست را در خود پرورش دهیم و کودکانمان را متفاوت از خودمان تربیت کنیم .

جامعه

جامعه از جمع می آید و این یعنی جامعه باورهای جمعی می سازد و این بسیار خطرناک است ، زیرا باورهایی که درون جامعه ریشه داشته باشند در هر جایی قدم بگذاری آنها را می‌شنوی و می‌بینی، پس تاثیر فراوان خواهند داشت . خیلی‌ها میگویند از این باورها نمی توان فرار کرد و بالاخره دامن ما را هم می‌گیرند ، اما نکته اینجاست که این خود یک باور است…!
در مقاله ای دیگر توضیح خواهیم داد که چکار کنیم باورهای دیگران در ما تاثیری نداشته باشد .

فرهنگ

فرهنگ نیز مانند جامعه باورهای قدرتمندی می‌سازد اما ریشه‌ی آن بسیار عمیق‌تر است . مثلا در فرهنگ یک جامعه کوچک، چنین باوری وجود دارد که فقط باید با فامیل خود ازدواج کنید در غیر اینصورت رنگ خوشبختی را نخواهی دید ، جوانان این جامعه به خاطر این فرهنگ و این باور باید محدودیت های زیادی را تحمل کنند.

دوستان

باور دوستان

ژوزف مورفی میگوید اگر ۵ دوست ثروتمند داشته باشید شما هم ثروتمند خواهید شد . این یعنی دوستان میتوانند با باورهایی که برای شما می‌سازند شما را از فرش به عرش و یا از عرش به فرش بکشانند .
شما دقیقا مجموع دوستان خود هستید ، اگر می‌بینید دوستانی اطراف شما هستند که از هر نظر از شما پایین‌ترند ، بدانید که بیشتر از آنها رشد نخواهید کرد چون آنها با باورهایی که داشتند در این جایگاه قرار گرفته اند و این باورها را به شما نیز هدیه خواهند داد …!

مطالعه می کنم :   داشتن احساس خوب

رسانه ها

باور رسانه ها

از مهمترین رسانه ها که جزئی از زندگی هر انسانی شده است تلویزیون می باشد ، اجازه دهید با یک مثال برای شما این مورد را توضیح دهم
کارتون سیندرلا ۲ در حال پخش است ، در قسمتی از کارتون، سیندرلا در قصر است ، فضای آنجا بسیار بی روح و غمگین می‌باشد ، سیندرلا مدتها است که شادی را فراموش کرده و احساس خوبی آنجا ندارد . لباس‌های خود را دوست ندارد و و در آنها راحت نیست .

در این فیلم کودک این را می بیند که سیندرلا با وجود این همه ثروت و امکانات شاد نیست و از زمانی که سیندرلا به این ثروت رسیده شادی خود را از دست داده است ، بعد تصمیم میگیرد که پرده‌های قصر را کنار زده و اجازه دهد نور به داخل بیاید ، لباس های قدیمی و فقیرانه قبلی خود را می پوشد و اینجاست که دوباره شادی را احساس می‌کند و این دقیقا این موضوع را دارد نشان میدهد که اگر شادی میخواهی باید فقیر باشی

ثروت = غم و پوچی
فقر = شادی و طراوت

این باوری است که شخصیت کودک ما آن را دریافت می‌کند و آینده ای او را تحت تاثیر قرار میدهد.

 

تنها یک راز برای ثروتمند شدن وجود داردو میتوانید در اینجا آن را ببینید

چگونه از باورهای بد دور بمانیم ؟

گفتیم که اطرافیان و محیط باورهای ما رامی‌سازند و ما این باورها را از طریق شنیده‌ها و دیده‌ها دریافت می‌کنیم ، پس اگر بخواهیم باورهای محدود به سراغ ما نیایند باید ورودی های ذهن خود را کنترل کنیم
• در جایی که سخنان منفی میزنند ننشینیم
• با انسانهای منفی باف ارتباط نداشته باشیم
• اخبار نبینیم
• آهنگ های منفی گوش ندهیم
• به چیزها منفی فکر نکنیم

اگر به توصیه های بالا عمل کنیم میتوانیم از ورود افکار منفی جلوگیری کنیم و در عوض افکار مثبت را جایگزین کنیم .
اگر این مطلب مفید بود آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
نظر خود را در مورد این مطلب در زیر ارسال نمایید

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + یک =