ثروت

ثروتمند بودن کاری نیکوست

ما در جامعه ای اسلامی زندگی میکنیم، جامعه ای که مسیر هدایت آن توسط قرآن و روایات معصومین هموار شده است. یکی از بزرگترین دغدغه های بشر داشتن ثروت و ثروتمند بودن است که در اینجا میخواهیم ثروتمند شدن از نظر قرآن و ائمه را بررسی کنیم

ثروتمند بودن

خداوند مالک این جهان است و مالک تمام ثروتی که برای ما خلق نموده است. پس اگر طبق قوانین او ثروت را بدست آوریم بیشتر به ما خواهد یخشید

شهید مطهری می­فرماید: «در اسلام مال و ثروت هیچ وقت تحقیر نشده است، نه تولیدش نه مبادله ­اش، نه مصرف کردنش، بلکه همه ی این­ها تاکید و توصیه شده است و برای آنها شرایطی قرار داده شده است و هرگز ثروت از نظر اسلام دور افکندنی نیست

طبق این روایت که اسلام اجازه نمی دهد غیر مسلمان بر مسلمان تسلط داشته باشد یک نتیجه ی بزرگ می توانیم بگیریم، جامعه‌ای که مردمش فقیر باشند ، جامعه ای که دولتش توان محافظت از مردمش را نداشته باشد فقط یک کار میتواند انجام دهد از دیگری کمک بگیرد. و این کمک گرفتن فقط با رفتن به زیر سلطه دیگر کشورها برای این کشور حاصل می شود. اگر در جامعه ای مسلمان ثروت وجود نداشته باشد این اتفاق برایش خواهد افتاد. پس داشتن ثروت خوب است اما اسلام در نحوه ی بدست آوردنش تاکید کرده است.

مطالعه می کنم :   چگونه باور فراوانی ثروت در زندگی ما تاثیر میگذارد

این ثروت باید از راه حلال و درست بدست آمده باشد، و چاچوبی برای مصرف آن نیز قرار داده است

 

ثروتمند بودن زیباست و ثروتمندان مباشر خداوند هستند

خداوند در روی زمین هم بنده فقیر دارد و هم بنده ثروتمند. یکی از وظایف ثروتمندان کمک به فقرا است، یعنی مقداری از مال خود را به فقرا ببخشند و جالب است که هر بار این کار را میکنند مقدار این بخشش بیشتر می شود چون درآمد این افراد بیشتر شده است.

خداوند در روی زمین انسان پولدار زیاد دارد اما مباشر ثروتمند ندارد، چند ماه قبل یکی از دوستانم با من تماس گرفت و بعد صحبت ما به اینجا رسید که یکی از همسایه هایشان نزد او آمده و از دوست من طلب مقدار ۲۰۰ هزارتومان پول برای رفتن به دکتر کرده بود. دوست من به او جواب رد داد و این داستان را برای من تعریف کرد. من به او گقتم چرا این خانم در خانه یکی دیگر از همسایه ها نرفت، یا اینکه چرا از بستگان خودش کمک نخواست؟

دوستم یکم فکر کرد و گفت نمیدانم، به او گقتم این کار خداوند است که به دلش انداخته من سهم تو را به این شخص داده ام برو و از او بگیر، در اینجا تو مباشر خداوند هستی ،اگر به این زن کمک کردی خداوند میبیند که اگر به تو مال بیشتری بدهد تو هم بیشتر کمک خواهی کرد پس بیشتر به تو می بخشد اما اگر دست رد به سینه او زدی خداوند چرا باید بیشتر به تو ببخشد.

مطالعه می کنم :   خداوند ثروتمندان را دوست دارد

این یک قاعده است اگر به از مالت به دیگران ببخشی خداوند مالت را بیشتر می کند.

ائمه و ثروت

اگر نگاهی به زندگی ائمه بیندازیم خواهیم دید که مسلک آنها زندگی ساده بوده اما در اصل دارای ثروت بوده اند. امام حسین زمان ورود به کربلا تمام آن زمان ها را خریداری کردند که نکند بدنش در جای غصبی دفن شود. هنوز صدای نخلستان های علی می آید، و امام حسن که ۳ بار در زندگیش تمام ثروتش را بخشید و هر بار به ثروت دوباره به آن ثروت می رسید. ثروتمند بودن اگر کار ناپسندی بود ائمه ی ما هر کدام ثروتمند نبودند. اما مهمترین نکته در اینجا این است که باید این ثروت را از راه درست بدست آورد و درست خرج نمود.

من به شما توصیه می کنم اگر میخواهید به خداوند نزدیکتر شوید به خلق خدا کمک کنید و اگر میخواهید به خلق خدا کمک کنید ثروتمند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =