اعتماد بنفس بالا یعنی خودباوری

اعتماد بنفس بالا چه چیزی نیست!

اعتماد بنفس بالا چه چیزی نیست!

سالهاست می خواهم کسب و کاری را راه اندازی کنم، اما منتظرم تا جواب سوالهایی که در این رابطه دارم را بدست بیاورم.همه میگویند تو حرکت کن به جواب سوالهایت می رسی اما چطور؟

من به شما میگویم جواب این سوالها زمانی بدست می آید که حرکت کنی، و این حرکت زمانی اتفاق می افتد که اعتماد بنفس بالا داشته باشید.

احتمالا مقالات زیادی درباره اعتماد بنفس خوانده اید اما در تمام آنها گفته اند که اعتماد بنفس چیست!

اما من در اینجا میخواهم به شما بگویم اعتماد بنفس چه چیزی نیست!

 

اعتماد بنفس بالا

شاید پیش خود بگویید این دیگر چه نوع تعریفی است اما جواب این سوال را با پرسیدن یک سوال به شما می دهم. اگر شما بخواهید معنای سرما را درک کنید چکاری باید انجام دهید ؟ باید گرمارا نیز احساس کنید

اگر بخواهید شب را درک کنید باید روز را تجربه کرده باشید

پس معنای بسیاری از چیزها را با درک متضاد آن می‌توان یهتر فهمید

 

خوب به سراغ سوال اول خودمان برویم، اعتماد بنفس بالا چه چیزی نیست ؟

من یک آشپز بسیار ماهر هستم اما تا حالا نهایتابرای ۱۰ نفر غذا درست کرده ام ، موردی پیش می آید و از من میخواهندکه برای ۲۰۰  نفر غذا درست کنم. پیش خودم فکر میکنم که من تا حالا این کار را انجام نداده ام، پس چگونه میخواهم برای ۲۰۰ نفر غذا درست کنم؟

من اعتماد بنفس انجام دادن این کار را ندارم، میترسم غذا خراب شود، اگر خراب شد دیگران در مورد من چه فکری میکنند ؟ احتمالا به این دلیل که تا به حال این کار را انجام نداده ام این درخواست را رد میکنم.

مطالعه می کنم :   بالا بردن بهره وری

با اینکه من یک معلم هستم و سالها تنها کاری را که خوب انجام داده ام تدریس بوده است، شرایطی پیش می آید و من باید در  یک فروشگاه به عنوان فروشنده کار کنم، به این فکر میکنم که من فروشندگی بلد نیستم ، چطور باید اجناس را بفروشم، چطور ارتباط بهتری برقرار کنم؟ شاید به خاطر اینکه تجربه این کار را نداشته ام و اصلا آن را بلد نیستم فروشندگی را قبول نکنم

در کل یک تفسیر در میان مردم رایج است که میگویند من اگر فلان کار را انجام دهم اعتماد بنفسم بالا می رود، اگر لاغرتر شوم بسیار با اعتماد بنفس تر می شوم . اما وقتی میخواهند آن کار جدید را انجام دهند چون آن را بلد نیستند و  تجربه ی کافی ندارند احتمالا آن راشروع نمی کنند پس:

 

باورها نقش اساسی در ساختن زندگی ما دارند. میتوانید ازاینجا  مقاله باور ها را بخوانید

 

اعتماد بنفس بالا توانایی انجام دادن کارها نیست!

اگر اعتماد بنفس بالا توانایی انجام دادن کار ها باشد ما کاری را می توانیم انجام دهیم که بلد هستیم، اما اعتماد بنفس را برای جایی میخواهیم که قصد داریم کار جدیدی انجام دهیم ، پس زمان انجام دادن کار جدید چون آن را بلد نیستیم اعتماد بنفس انجام دادنش را نداریم!

 

اگر اعتماد بنفس بالا توانایی انجام دادن کار ها باشد چه اتفاقی می افتد ؟

 •   کارهای جدید را شروع نمی کنیم : به این دلیل که ما فقط در کارهایی که بلد هستیم اعتماد بنفس بالا داریم و در کارهای جدید این اعتماد بنفس بالا وجود ندارد پس کار جدیدی را انجام نمی دهیم.
 • مهارتهایمان محدود خواهد ماند: وقتی کار جدیدی را شروع نمی کنیم و فقط کارهای قبلی و تکراری را انجام میدهیم مهارت جدیدی را نیز کسب نخواهیم کرد.
 • وقتی به نتیجه برسیم اعتماد بنفس لازم را پیدا خواهیم کرد: چند سال است به خودمان میگوییم اگر فلان کار را انجام دادم دیگر اعتماد بنفسم بالا می رود؟ اگر توانستم فقط ۱۰ کیلو لاغر شوم به اعتماد بنفس بالا می رسم! اگر فقط توانستم در این امتحانات قبول شوم به اعتماد بنفس بالا می رسم. اگر اینگونه فکر کنیم این اتفاق می افتد که من زمانی به اعتماد بنفس میرسم که به نتیجه برسم، اما در ابتدای کار که این اعتماد بنفس را ندارم! پس احتمالا آن را شروع نخواهم کرد و هیچ وقت به نتیجه نمی رسم و به اعتماد بنفس بالا دست پیدا نخواهم کرد.
مطالعه می کنم :   ساده ترین راه برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

امیدوارم که تا اینجای کار به معنای نادرست اعتماد بنفس بالا دست پیدا کرده باشید . چون حالا میخواهم معنای درست آن را برای شمابگویم

 

معنای اعتماد بنفس بالا

اعتماد بنفس بالا یعنی خودباوری

اعتماد بنفس بالا یعنی خودباوری

خود باوری یعنی اینکه به خودمان ایمان داشته باشیم ، حتی درصورتی که میخواهیم کاری را انجام دهیم و آن را بلد نباشیم ، به این فکر نکنیم که اعتمادبنفس بالا نداریم بلکه به این فکر کنیم که من به خودم ایمان دارم که میتوانم آن را یاد بگیرم .

خود باوری از تعهد به خود می آید، یعنی شما زمانی که قصد انجام دادن کار جدیدی را دارید به خودتان متعهد هستید که آن را به سرانجام برسانید پس به دنبال یادگیری میروید ، از تجربه دیگران استفاده میکنید، در مسیر حرکت میکنید و اگر زمین خوردید چون خودباوری دارید که میتوانید تمامش کنید دوباره بلند می شوید و حرکت میکنید.

برای اینکه به خودباوری برسید نباید به افکار منفی خودتان و دیگران گوش دهید:

 • تو نمی توانی آن را انجام دهی
 • ·تو از پس مسائلش بر نمی آیی
 •  بهتر است از هفته ی دیگر شروع کنی و این هفته استراحت کنی
 • چقدر کار میکنی ، باید به خودت استراحت هم بدهی
مطالعه می کنم :   گامهای رسیدن به اهداف مانند گام های خریدن بستنی از بابا بستنی است

و از این دست افکار منفی که اجازه حرکت نمی دهند. اما من به شما میگویم، برای اینکه به خود باوری برسید باید:

 • درابتدا به این افکار منفی گوش ندهید
 •  به خودتان متعهد باشید
 • هدف بزرگ خود را به اهداف کوچک تقسیم کنید و هر بار که به یکی از این اهداف کوچک میرسید به خودباوریتان اضافه می شود

 

یک اقدام کوچک برای بالا بردن اعتماد بنفس بالا

پس همین حالا یک برگه و خودکار بردارید، ۳ هدف یک سال آینده خود را بنویسید

برای هر کدام اقدام های کوچکی بنویسید ،

 

هر وقت به یکی از این اهداف کوچک در مسیر رسیدن به هدف بزرگتر می رسید به خودتان باور بیشتری پیدامی کنید و سطح اعتماد بنفس بالا می رود .

زمانی که اهداف خود را به هدف های کوچکتر تفسیم میکنید ۲ اتفاق می افتد:

 • براحتی به اهداف کوچک تر می رسید و خودباوری تان افزایش پیدا میکند
 • بدون سختی زیاد به هدف اصلی نزدیکتر می شوید

پس همین الان شروع به انجام دادن کار های جدید و کوچک کنید و این کار های جدید میتوانند به بالا بردن سطح اعتماد بنفس شما بسیار کمک کنند

 

این مقاله قسمت کوچکی از دوره اعتماد بنفس است که میتوانید از این لینک اقدام به دانلود آن نمایید

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هفت =