Getting away from the negatives

دور شدن از منفی ها

 

هر چقدر هم تلاش کنیم که از منفی ها دوری کنیم با افرادی مواجه میشویم که افکار و گفتار منفی آن ها را میبینیم و شاید کم کم  روی ما تاثیر گذار باشند . جهان ما ، جهان دو قطبی است . هم مثبت وجود دارد و هم منفی .

مطمئنا نمی توانیم منکر هیچ کدام از آن ها شویم‌.ولی می توانیم تاثیر منفی ها را کم کنیم.برای دور شدن از منفی ها راه هایی وجود دارد که می توانیم آن ها را در زندگی مان به کار ببندیم تا تاثیر آن ها را در زندگی کم رنگ کنیم و با دور شدن از منفی ها می توانیم عشق بیشتری را در جهان دعوت کنیم‌. در اینجا قصد دارم راه حل هایی را پیشنهاد دهم که به شما دور شدن از منفی ها را یاد آوری یا خاطر نشان می کند

جریان حرف را عوض کنیم

برای دور شدن از منفی ها میتوانیم جریان حرف را عوض کنیم. گاهی اوقات به میهمانی میروید یا میهمانی به خانه شما می اید که مدام از دلار و بالا رفتن قیمت سکه صحبت می کند یکی میگوید رفتم رب گوجه خریدم ۳ برابر قیمت قبل و یک بسته پوشک برای بچه خواستم بخرم تمام مغازه های محله را گشتم پوشک پیدا نکردم یا اون سایزی که میخواستم نبود .ما از همه چیز محروم شدیم .دیگری میگوید ما برای اداره فقط توانستیم کاغذ و خودکار و لوازم تحریر خیلی ضروری خریداری کنیم .

ناگهان سایه شک روی افکار شما مینشیند ولی شما می خواهید به این افکار میدان ندهید .

ناگهان به میهمان تان میگویید هفته گذشته شما و خانمتان را دیدم که در خیابان گلبهار به سمت کافه تریا می رفتید . او به فکر فرو میرود هفته گذشته؟؟ نه من نبودم . میگویید چرا مطمئنم خودت و خانمت بودین . او بیشتر به فکرفرو می رود خانمش را صدا میزند میگوید ما هفته گذشته کافه تریا بودیم؟ او هم به فکر فرو می رود و میگوید نه و خلاصه بحث سر این موضوع عمیق تر میشود و موضوع منفی قبل فراموش میشود و شما به راحتی توانستید جریان حرف ها را عوض کنید و خود و اطرافیان را از منفی ها دور کنیم .

مطالعه می کنم :   تاثیر تبلیغات بر زندگی روزمره

برای دور شدن از منفی ها به حرف های منفی توجه نکنیم

ما حرف منفی را میشنویم ولی میتوانیم آن را به خود نگیریم و به ان توجه نکنیم مثلا وارد اداره شده اید می بینید که دو تا از همکاران صمیمی تان درباره یکی دیگر از همکاران و اتفاقی که اخیرا افتاده صحبت میکنند که ناخوشایند شماست به محض اینکه می بینید که موضوع صحبت چیست سلام ساده به آنها میکنید و مشغول کار میشوید .آنها می گویند شنیدی فلانی چکار کرده ؟ شما میگویید نه ولی دوست ندارم بفهمم که چه کار کرده .یا از اتاق کارتان بیرون می روید یا خود را سر گرم کار میکنید و اصلا به دوستان یا حرف منفی آن ها توجه نمی کنید.

سومین راه دور شدن از منفی ها

یکی دیگر از راه های دور شدن از منفی ها مواردی هستند که روزانه با آنها سر و کار داریم .دوست های ما تاثیر بسزایی در افکار ، رفتار و گفتار ما دارند . اگر کسی را میخواهی بشناسی اول دوستانش را بشناس .اگر دوستی داریم که موارد منفی زندگی اش را پر رنگ تر می بیند، مدام غر میزند و کلا آدم‌شاکی است و به زمین و زمان بد و بیراه می گوید دلیلی برای ادامه دوستی با او نیست .او شما را با خود پایین میکشد . کم کم افکار شما و دوستتان یکی میشود .و از انجایی که پیش فرض ذهن منفی است به زودی به شنیدن این حرف ها عادت میکند و بعد با حرف های منفی موافق میشود . کم کم ارتباط خود را با او کم کنید و در نهایت این ارتباط را قطع کنید تا آزادانه برای خود افکار مثبت بسازید

مطالعه می کنم :   چگونه احساس خوب داشته باشیم؟

روزنامه و اخبار فقط از زلزله ، سیل، تصادفات سنگین ، فرو ریختن کوه ، دزدی ، دستگیری قاچاق چی ها و کشف مواد مخدر و …صحبت میکند .که هیچ کدام موارد مثبتی نیستند.اطلاع از وضعیت زلزله و سیل آن هم جهت کمک به هم نوعان بد نیست .ولی شنیدن و دیدن  موارد منفی را زندگی مان حذف کنیم. این موارد همیشه وجود دارد و ما را کم کم‌ به شنیدن آن ها وابسته میکند .دانستن یا ندانستن ما فرقی به حال اتفاقی که افتاده ندارد .کمکی هم از دست ما بر نمی آید پس از شنیدن حذر کنیم.

راه های پیشنهادی

نگاهی به صفحه اینستاگرام و کانال های تلگرام و واتس آپ بی اندازیم .شاید لازم باشد که از خیلی کانال ها خارج شده و گروه ها را ترک کنید و از دیدن بعضی صفحات اینستاگرام را کنسل کنید .اگر تا الان دیدن دعوای دو نفر سر صفحه تصادف یا سر موضوعی برای شما جالب بوده از امروز دعوا را نبینید صحنه تصادف را نبینید ، دعوای شاکیان را نبینید.
امام صادق ( ع) می فرمایند : ترک کردن اموری برای تو سودی ندارد نشانه دینداری توست .

چهارمین راه دور شدن از منفی ها

این روش بهترین روش است .سالها چشم و گوش ما عادت کرده اند بشنوند و ببینند و نظر هم بدهند.  از امروز به چشمانمون میگوییم نبین و به گوش هایمان می گوییم نشنو .باید خود را به اصطلاح به آن راه بزنید. یا در باغ نباشید . چند وقت پیش جمعی از همکاران دور هم جمع شده بودند و در باره  کارهای مثبت و منفی که در اداره انجام شده بود ، بحث هایی که بین همکاران شده بود ،صحبت میکردند و به بعضی ها میخندیدند و با بعضی از این موارد سر تاسف تکان می دادند. من هم در اتاق کار نشسته بودم و باید کار های واجبی را انجام میدادم . امکان خروج نداشتم .حتی امکان اینکه وارد بحث شوم و جریان حرف را هم عوض کنم نداشتم .

مطالعه می کنم :   رسیدن به اعتماد بنفس بالا

همکارم صدا زد خانم شیرنژاد  من اصلا سرم را بلند نکردم دو بار دیگر صدا زد ولی من پاسخگو نبودم .چون میدانستم که موضوعی در همین راستا را میخواهد به من یاداوری کند .همکارم به بقیه گفت این تو باغ نیست .یکی دیگر گفت شاید هندزفری تو گوشش است .خلاصه از گفتن حرفشان منصرف شدند .

از نظر من ضمن اینکه قصد بی احترامی به آن ها را نداشتم لازم نبود که درباره بحث آن ها نظر دهم.الان که چند وقت از این موضوع می گذرد یادم نیست که همکارانم در باره چه موضوعی صحبت کرده اند .
لطفا شما هم در باغ نباشید با اینکه در ان مکان حضور دارید ولی بی توجه باشید.

استرس خود را کم کنیم

موارد منفی وجود دارد ولی سعی ما خنثی کردن ، کم رنگ کردن و از بین بردن موارد منفی است . شنیدن اخبار ، دیدن فیلم ها ، صفحات مجازی ، رفت و آمد با همنشین منفی باف مواردی هستند که جز اینکه ترس و اضطراب و دلهره را وارد زندگی ما کند، سودی برای ما ندارد . شاید این شک را در دل شما بی اندازد که اگر برای ما اتفاق افتاد چکار کنیم؟ انقدر به این موضوع فکر میکنید و برای آشنایان تعریف میکنید تا این موضوع را جذب کرده و برای شما هم اتفاق می افتد . بی خبری بهترین خبر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 5 =